Цикадка буйволоподібна
Цикадка буйволоподібна
За останні кілька років буйволоподібна цикадка стала досить поширеним шкідником у наших садах. Перша поява була зафіксована у Закарпатті у 1963 році і з того часу вона поширилася по всій території України. Такому стрімкому поширенню шкідника сприяла низка факторів.
«Подорожує» шкідник у фазі яйця на посадковому матеріалі плодових та декоративних культур. Самиці відкладають яйця на однорічні погони понад 40 видів дерев та кущів, як плодових: яблуня, груша, персик, слива вишня, черешня, абрикос, горіх, айва, малина, смородина, аґрус, так і декоративних: клен, ясен, терен, глід , тополі, верба, в'яз (берест), шипшина, бузок та інші. Самиці відкладають яйця рядами від 2 до 14 штук у парні надрізи кори та деревини, схожі на округлі дужки, які роблять лезоподібним яйцекладом.
Отже, якщо в нас у саду з'явився такий непроханий гість, то його туди принесли ми самі – не оглянувши ретельно сажанці, які ми придбали.
Наслідки шкідливої діяльності можуть виявлятися через рік і більше з моменту безпосереднього нанесення шкоди, що значно ускладнює діагностику нездужання рослин.ü Так пошкодження зроблені самицею під час відкладання яєць на персику призводять до інтенсивної камедетечі, а на яблуні – утворення виразок, що важко лікуються. У нанесені рани потрапляють збудники різноманітних інфекцій, порушується транспорт поживних речовин, що в наступні роки призводить до послаблення зростання, зниження зимостійкості та продуктивності насаджень, а за сильного ураження – і загибелі окремих гілок або всієї рослини. Особливо небезпечні такі пошкодження для саджанців та молодих дерев.
Буйволоподібна цикадка є переносником мікоплазмових захворювань, які останнім часом стають все більш поширеними у наших садах.
Щоб успішно боротися зі шкідником його необхідно знати. З приємного лише те, що буйволоподібна цикадка, на відміну від багатьох інших видів цикадок, а їх зараз налічують близько 20 тисяч, за сезон дає лише одне покоління.
Ми з вами вже з'ясували як шкідник потрапив до нашого саду і запобігти цьому ми могли приділивши більше уваги посадковому матеріалу.
Навесні з кінця квітня - початку травня до червня, з яєць відроджуються личинки – німфи. Вони зразу починають активно пересуватися, падають під дерева та живляться на різноманітних трав'янистих рослинах (осоти, молочаї, берізка польова, щириця, паслін, суріпіця та інші), в т.ч. на багатьох сільськогосподарських культурах (люцерна, конюшина, горох, морква, болгарський перець, пастернак, шпинат, картопля, помідори, баклажани).
Німфи ведуть прихований спосіб життя, проходячи за період свого розвитку 4 віки і наприкінці липня-на початку серпня окрилюються, перетворюючись на дорослу особину.
У процесі живлення личинки старшого віку та дорослі комахи наносять уколи у молод,і зелені погони поточного року та висмоктують з рани сік. При цьому насекомі рухаються навколо погону по колу, що призводить до некротізації епідермісу та кори та утворення кільцеподібних перетяжок. Такі пошкодження характерні для винограду (в т.ч. на гронах), солодкого перцю та призводять до обламування уражених пагонів.
Дорослі самиці з серпня до морозів, відкладають зимуючі яйця. Самиці можуть переносити незначні приморозки до -3...-5°С.
Агротехнічні заходи з контролю шкідника:
1. Контроль посадкового матеріалу.
2. Після відродження, з початку травня до кінця липня, шкідник у фазі личинки живиться на трав'янистих рослинах під кронами дерев. Саме в цей період шкідник є найвразливішим. У цей період необхідно провести 2-3 обробки комплексом препаратів: Актофіт 1% і Бітоксібацилін М 1% (по 100мл препарату на 10л води). Крім цикадки обробка таким комплексом є ефективною проти кліщів, попелиць, медяниці та ряду листогризучих шкідників.
3. Для попередження розвитку патогенних організмів у пошкоджених місцях на погонах (місця яйцекладок), у квітні – травні проводяться планові обробки (з інтервалом 10-14 дні) біопрепаратами Триходермін М, Біплан М, Планріз М та Пентафаг-С М.
4. По завершенню сезону, після опадання листя, вирізати однорічні погони, які мають ознаки яйцекладок цикадки.
- Вирощування розсадиОсь і наближається довгоочікуваний сезон, - сезон сумнівів та побоювань, очікування дива: посіву і вирощування розсади! Сподіваємось наша стаття допоможе Вам виростити здорові та міцні рослини, , які радуватимуть щедрим врожаєм, БЕЗ використання хімічних препаратівВирощування розсади